2015 Awards

KMSO 2015 Awards

Special Awards

LG Electronics USA Awards Haneul(Hannah) Shin,  Angie Jang, Woosuk Lee
LG
New York City Mayor’s Awards Philip Jang, Alexander Chi
NY-Mayor
Queens College President’s Awards Hwankyu Song, Thuy Tien Phan, Christina Chong
QueensCollege
 Consulate General of the Republic of Korea in New York Awards
Youjung Lee, Jay-Young Cho, Seonwoo Kim
Korea-G_KSEA

Math Grade 4

1st Place Hongwoo Choi
2nd Place Janghee Lee, Chris Oh
Commendation Anthony Hur, Michelle Lee, Jia Chen
M_4

Math Grade 5

1st Place Nicholas Lee
2nd Place Brian Kang
3rd Place Sungmin Kim
Commendation SangHoon Jung, Nathaniel Kim
M_5

Math Grade 6

1st Place Sungmook Lim
2nd Place Arrum(Autumn)  Shin, Elvin Ko
Commendation Joseph Kim, Grace Yu
M_6

Math Grade 7

1st Place JongWon Jung
2nd Place DongHyuk(Daniel) Shin
3rd Place Jonathan Lee
Commendation Ray Noh, Rachel Joh
M_7

Math Grade 8

1st Place Sebastian Jeon
2nd Place Soyong Park
3rd Place Joanne Lee
Commendation Kuk Hyun Chi, Jason Oh
M_8

Math Grade 9

1st Place Haneul(Hannah) Shin
2nd Place Angie Jang
3rd Place Jicheol Ha
Commendation Henry Son, Woosuk Lee
M_9

Math Grade 10

1st Place Youjung Lee
2nd Place Jay-Young Cho
3rd Place Seonwoo Kim
Commendation Yedoh Kang, Tianchen Xia
M_10

Math Grade 11

1st Place Hwankyu Song
2nd Place Alexander Chi
3rd Place Daniel An
Commendation Justin Chang, Philip Jang
M_11

Science Group Entry

Commendation Ji-Won Ahn, Daniel Song, Clare Kim
S_entery

Science Group A

1st Place Brian Song
2nd Place Elliott Lee, Colin Choi
3rd Place Mitchell Agris, Andrew Song, Kebin Lee
Commendation Chris Oh, Sungmin Kim, Reena Choi, Joshua Chong
S_A

Science Group B

1st Place Catherine Kim
2nd Place Claire Yu, Paul Park
3rd Place Yisang Moon, Jonathan Lee, Rachel Chung
Commendation Maxwell Yoo, Hannah Pak, Jade Jang, Sarang Han
S_B

Science Group C

1st Place Haneul(Hannah) Shin
2nd Place Joo Un Lee, Angie Jang
3rd Place Sophia Jang, Steve Yeongkwon Lee, Woosuk Lee
Commendation Justin Hu, Kuk Hyun Chi, Jason Oh, Aimee Oh
S_C

Science Group D

1st Place Thuy Tien Phan
2nd Place Christine Om, Philip Jang
3rd Place Sunghun (Sam) Lee, Issac Kim, Alexander Chi
Commendation Youjung Lee, Jay-Young Cho, Seonwoo Kim, Arina Kazakova
S_D

Science Group E

1st Place Christina Chong
2nd Place Bongseok Jung & Joshua He
3rd Place Sunwoo Lee, Sunghoon Yoon, Shane Oh
S_E

 

제 22회 KMSO 시상식 둘러보기

Comments are closed